Jalec hlavatý

Leuciscus cephalus

Jalec hlavatý

latinsky: Leuciscus cephalus
maďarsky: Fejes domolykó
anglicky: Chub

rad: kaprotvaré
čeľaď: kaprovité
potrava: všežravec, dravec

dĺžka života: 20 rokov
pohlavná dospelosť: 3. rok
doba rozmnožovania: máj
bežná veľkosť: 25-45 cm
maximum: 75 cm

lovná miera: 20 cm

doba hájenia: nestanovená

Stredne veľká pohľadná ryba s valcovitým telom, vyskytuje sa takmer vo všetkých tečúcich
vodách a to od pstruhového pásma, kde je považovaný za škodcu až po pásmo pleskáča, v
menšom počte sa vyskytuje taktiež v údolných nádržiach a stojatých vodách, ktoré majú prítoky v ktorých sa vytiera. Je známy ako všežravec schopný živiť sa akoukoľvek živočíšnou alebo rastlinnou potravou, často i prekvapivo objemnými sústami.
Telo valcovité, pretiahnuté a u starších rýb často nečakane robustné. Ústa sú veľké a okrúhle so stredným postavením, bez fúzikov. Typické sú veľké okrúhle šupiny tvoriace nápadný sieťový vzor. Vo vode poznáme jalca hlavatého ľahko podľa výrazného červeného sfarbenia análnej a brušných plutiev doplnených čiernym chvostom.
Potrava jalca je neuveriteľne pestrá. Živí sa všetkou dostupnou rastlinnou i živočíšnou potravou, ktorú zbiera z hladiny, v stĺpci i zo dna. Napriek tomu sa najmä staršie exempláre dokážu až provokujúco vyhýbať nástrahám rybárov.
Pre športového rybára je cennou rybou, ktorú je vďaka jej celoročnej aktivite možno úspešne loviť v ktorúkoľvek ročnú dobu. Naviac sa jedná o rybu loviteľnú všetkými známymi technikami (vrátane muškárenia a prívlače), jej obľuba v budúcnosti pravdepodobne ešte vzrastie.

Základné údaje

Rozmery

Dĺžka

priemerná: 25 až 45 cm
obvyklé maximum: do 55 cm
rekordné hodnoty: cez 75 cm

Hmotnosť

priemerná: 0,3 až 1 kg
obvyklé maximum: do 2,5 kg
rekordné hodnoty: cez 5 kg

Typické znaky

valcovité telo
veľké guľaté ústa veľké šupiny s čiernym sieťovaním
zaoblené plutvy
análna plutva spolu s brušnými má červenú farbu
chvostová plutva čierna

Výskyt

Jalec hlavatý je v Európe hojne rozšírenou rybou, vyskytuje sa takmer vo všetkých tečúcich
vodách a to od pstruhového pásma, kde je považovaný za škodcu až po pásmo pleskáča, v
menšom počte sa vyskytuje taktiež v údolných nádržiach a stojatých vodách, ktoré majú prítoky v ktorých sa vytiera.

Biológia druhu

Jalec hlavatý je pôvodná a typická ryba našich riek, kde sa vyskytuje v prúdoch i v pokojnej vode nad hatiami. Postáva rád v okolí brehov, najmä pod previsnutými vetvami, ukrýva sa i na dne prúdov v ryhách a priehlbinách dna. Väčší jedinci sa zdržujú v tieni hlbších tôní, na členitých miestach plných úkrytov. V lete vyťahujú i do prudkých prúdov a pod hate. Sú spoločenský a tvoria rôzne početné húfy, ktoré sa zmenšujú s tým, ako rastie veľkosť ich členov. Najväčšie kusy trávia väčšinu roku ako samotári.
Potravu jalca tvoria larvy vodného hmyzu a ostatní vodní bezobratlovci, suchozemský hmyz a u väčších jedincov i drobnejšie ryby. Po povodniach konzumuje uhynuté živočíchy unášané prúdom od dážďoviek a slimákov až po utopené myši. Potravu drví silnými pažerákovými zubami, ktoré rozdrvia i panciere rakov. Rastlinná zložka potravy je rovnako bohatá ako ta živočíšna. Zahrnuje riasy, listy rastlín a prakticky všetky plody napadané do vody. V zbere potravy neustáva ani v zime s výnimkou obdobia najväčších mrazov.
Zmysly jalca hlavatého sú viac než dokonalé. Cez svoj povestný záujem o všetko požívateľné je neustále v strehu. Perfektne vidí, je citlivý na hluk na brehu a po vyrušení nadlho opúšťa nebezpečné miesto. Jeho chuťové bunky patria medzi rybami k najvýkonnejším, rýchlo nájde i jedinú nástrahu, skvelo reaguje na kŕmenie, ale ľahko kŕmené miesto opúšťa.
Obvykle dospieva v treťom roku života, v chladných revíroch neskôr. Pri rozmnožovaní sa jalce zhlukujú do húfov a trú sa v plytkých prúdoch niekedy i s hĺbkou len 20 cm. Výter je etapový, čo znamená, že ikry sú uvoľnené vo viacerých dávkach - najčastejšie v 2, ale dokladované sú až 4. Prvá (obvykle väčšia) dávka je uvoľnená pri výtere behom mája, ďalšie kolo výteru sa odohráva o niekoľko týždňov nesôr v závislosti na podmienkach. Samica kladie v priemere asi 30 000 ikier, maximum u veľkých ikernačiek bude za hranicou 100 000. Samcom sa v dobe výteru tvorí jemná trecia vyrážka.

Rozmery a rast

Rast je pomerne pomalý. Ako u mnoho ďalších našich rýb rastú i samice jalca hlavatého rýchlejšie a žijú dlhšie. Z tohto dôvodu sú trofejné úlovky vždy ikernačky. Napriek tomu ale nie je tento jav u tohto druhu tak výrazný ako napríklad u mreny. Veľké rozdiely sú tiež v raste jednotlivých populácií, pretože jalce z malých a nie veľmi obživných vôd za svojimi kolegami z veľkých riek očividne zaostávajú.

Športový rybolov

Jalec hlavatý je hojne lovenou rybou. Dôvodom je jeho skutočne pozoruhodné rozšírenie, častý pobyt v blízkosti hladiny rybárom pred očami, ľahká loviteľnosť menších exemplárov v lete pod hatiami, zimná aktivita apod.
Veľa jalcov ulovia rybársky začiatočníci, ale sú i členovia Petrovho cechu, pre ktorých je to veľmi atraktívny druh, ktorého lovu sa venujú s nadšením veľkú časť sezóny, napriek tomu, že nevyniká veľkosťou, extrémnej bojovností alebo chutným mäsom. Naopak sa ale zase nájdu i takí, ktorí jalca nevidia veľmi radi. Sú to napríklad kaprári, ktorým dokážu jalce behom chvíľky vyzbierať boilies určené niekomu úplne inému.

Možný výber náradia pre lov

Plávaná: Matchový prút alebo bolonézka, možno použiť i bežný dlhší teleskopický prút. Koncový nadväzec v rozmedzí 0,08 - 0,18 mm podľa podmienok a veľkosti úlovku.
Nástraha - parený rohlík, mäsové výrobky (mäkký salám, hydinová sekaná, luncheon meat, ...), ovocie, biele červy, riasy, dážďovky, rybky, ...

Položená: Prút jemnejší, dlhý podľa potreby a rozľahlosti revíru. Vhodné sú feederové prúty - kategórie light a medium - dôvodom k použitia výkonnejších prútov je skôr sila prúdu než dostatok sily k zdolávaniu úlovku. Pre lov na cit sú vhodné prúty pre ľahkú prívlač.
Monofilné vlasce v rozmedzí 0,10 - 0,20 mm.
Nástrahy podobné ako na plávanú.

Muškárenie: Ľahší prút, na väčšej rieke asi najlepšie deväťstopý (275 cm) - AFTMA 5, na malých potokoch kratší a slabší.
Nadväzce 0,10 - 0,18 mm podľa podmienok.
Suché, mokré i nymfové mušky, prípadne menšie strimre. Jalce milujú drobné červené doplnky a strieborné krúžkovanie.

Prívlač: Prúty pre ľahkú alebo ultraľahkú prívlač, prípadne prút s chvejivou špicou. Odhodová hmotnosť do 15 (výnimočne 20) g.
Monofilný vlasec 0,12 - 0,20 mm podľa podmienok, prípadne slabá pletená šnúra.
Najlepšími nástrahami sú zrejme rotačky a voblery skôr menších rozmerov. Možno bez problémov použiť i gumové nástrahy a občas i plandavky, ale sú tu o niečo vyššie nároky na ich vedenie než u ostrieža. Veľkosť nástrahy 3 - 8 cm. Často útočí na nástrahu hneď po dopade, akceptuje i nástrahy vedené tak, aby čerili hladinu a je možné dosiahnuť úlovku i po zotmení.